RRC-MC35-180-30
バッテリー用コネクター
- RRC標準バッテリーパックRRC3570に対応
- バッテリーへの最大充電・放電電流が30.00A
- スプリング接点付き6ピン・オスコネクター
- 4 Signal Pins: 5mmのピッチ
- 2 Power Pins: 7mmのピッチ
- RoHS/REACH対応
詳しい情報をお求めですか?
Downloads RRC-MC35-180-30
Specifications
| Ratings | |
|---|---|
| Current | 30.00A max. / power pin 1.00A max / signal pin |
| Voltage | 60.00V DC (power) 6.00V DC (signal) |
| Materials | |
|---|---|
| Housing | Thermoplastic High |
| Contacts | Copper Alloy |
| Plating | 120 µin Nickel overall, 50 µin Nickel on contact area |
| Operating Temperature | -40°C to +85°C |
| Electrical Requirements | |
| Contact Resistance | 0.05Ohm max. |
| Insulation Resistance | 1.00Ohm min. at 500VDC/1min |
| Dielectric withstanding voltage | 500.00V/1min |
| Mechanical Requirements | |
| Contact Retention Force | 1500g min. / power pin 1000g min. / signal pin |
| Dimensions (LxWxH) | 35.00mm x 12.00mm x 18.50mm |
| Weight | 7g |
| Physical Requirements | |
| Solder Temperature | 260°C ± 5°C |